Belka
Poniedziałek, 23 Grudnia 2024   imieniny: Dagna, Wiktoria, Sławomir
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Przegląd Kolęd i Pastorałek "Bieszczadzkie Kolędowanie"

Data publikacji: 2013-12-30, Data modyfikacji: 2014-01-04
A A AWydrukDrukuj  
 
W Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku 15 grudnia 2013 r. miało miejsce szczególne wydarzenie kulturalne. Lokalna Grupa Działania „Nasze Bieszczady” zorganizowała Przegląd Kolęd i Pastorałek pn. Bieszczadzkie Kolędowanie. Wzięło w nim udział 7 chórów mniejszych i większych 5 gmin z terenu LGD tj. chór dziecięcy funkcjonujący przy Zespole Szkół w Komańczy, chór Łukowianie z Łukowego (gmina Zagórz), chór Alter Ego z Cisnej, chór Parafii Baligród, chór Cantate Dominum parafii Lesko, Chór Laudate Dominum parafii Średnia Wieś i Chór parafii Jankowce-Glinne. Inicjatywa została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na tej wyjątkowej imprezie zagościli p. Ewa Mrugała pełniącą funkcję asystenta w Biurze Europoseł Elżbiety Łukacijewskiej, p. Barbara Jankiewicz Burmistrz Miasta i Gminy Lesko, p. Barbara Krasulak wiceburmistrz Leska, Wójt gminy Baligród p. Agata Pomykała.Wszystkich obecnych przywitał Prezes LGD Nasze Bieszczady p. Adam Basak, który nakreślił cele i zadania jakich podejmuje się i realizuje Lokalna Grupa Działania Nasze Bieszczady, poprosił też Panią Wiceburmistrz Miasta Gminy Lesko Panią Barbarę Krasulak o dokonanie oficjalnego otwarcia Przeglądu. Uczestnicy wysłuchali też nagrania życzeń od Pani Elżbiety Łukacijewskiej Europoseł Parlamentu Europejskiego. Następnie Pani dyrektor BDK Bożena Czuryk w kilku słowach przybliżyła historię kolęd i pastorałek: Kolęda to utwór o bardzo dalekiej tradycji, bogactwie treści oraz różnych realizacjach muzycznych, w zależności od terenu, na którym powstała. Początki polskiej kolędy sięgają średniowiecza, ale gatunek ten przeżył prawdziwy rozkwit w renesansie. Jest bardzo żywotny i cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród artystów jak i odbiorców po dzień dzisiejszy. Najstarsza polska kolęda pochodzi z 1424 r. i została spisana przez spowiednika królowej JADWIGI –Jana Szczekę. Barok w Polsce dał początek pastorałce. Twórcą tego gatunku był Jan Żabczyc, który stworzył typ kolędy opartej na melodiach ludowych i świeckich. Teksty kolęd pisali początkowo ludzie związani z daną parafią lub klasztorem, a więc księża, zakonnicy a potem także ludzie świeccy. Wśród znanych twórców tego gatunku można wymienić Piotra Skargę, Franciszka Karpińskiego, czy Teofila Lenartowicza. Dziś wielu artystów przedstawia swoje aranżacje np. Rodzina Pospieszalskich, Steczkowskich, Krzysztof Krawczyk, Anna Maria Jopek, czy Piasek. Kolędowanie stało się tradycją, która jednoczy ludzi nie tylko przy rodzinnym, świątecznym stole, czy w kościele, ale też na publicznych koncertach. Poprzez wspólne śpiewanie kolęd tworzy się wyjątkowa atmosfera, którą trudno oddać słowami. Pani Dyrektor wyraziła nadzieję, że właśnie podczas Przeglądu wszyscy tę szczególną atmosferę odczują.

Pełna treść wiadomości na: http://www.bdk.lesko.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=620&Itemid=53
bdk.lesko.pl, Źródło artykułu: bdk.lesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    herb leski

    Powiat leski – powiat położony nad rzeką San w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego. W jego skład wchodzą gminy: Lesko, Baligród, Cisna, Olszanica, Solina i miasto Lesko – siedziba powiatu. Powiat leży w obszarze górskim Bieszczadów i Gór Sanocko- Turczańskich. Od wschodu graniczy z powiatem bieszczadzkim, od zachodu i północy z powiatem sanockim, a od południa ze Słowacją.

    Atrakcją turystyczną są m.in. liczne parki krajobrazowe. Gospodarczo powiat jest ukierunkowany na rolnictwo i przetwórstwo drzewne. Na jego terenie znajdują się trzy parki krajobrazowe: Ciśniańsko – Wetliński, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Na terenie gminy Cisna znajduje się piesze przejście graniczne na Słowację.   

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola