W bieżącym roku budżetowym Gmina Lesko szczególnie dużą uwagę zwraca na inwestycje okołoturystyczne. Po ogłoszeniu przetargów na budowę parkingu dla autokarów wraz z zapleczem sanitarnym oraz budowę tarasu widokowego na wzgórzu Baszta w Lesku, przyszedł czas na uruchomienie kolejnej procedury przetargowej. Tym razem Gmina ogłosiła przetarg na „Odrestaurowanie źródełek mineralnych w Lesku oraz remont drogi gminnej”.
W ramach prac, jakie magistrat zleci wykonawcy będzie m.in.: wykonanie dwóch altan (wiat), w tym jednej z tężnią solną, remont istniejących chodników i wykonanie nowych, wykonanie miejsc utwardzonych oraz obiektów małej architektury, tj.: obudowy i zadaszenia istniejących studni, ławek i koszy na śmieci, paleniska, niewielkiego ogrodzenia, palisady. Zadanie będzie miało na celu również remont istniejących obiektów znajdujących się na rewitalizowanym terenie, tj.: figury Matki Bożej, kamienia upamiętniającego Marszałka Józefa Piłsudskiego i kamiennego stolika z szachownicą.
W drugiej części wykonany zostanie remont istniejącej drogi gminnej wewnętrznej, prowadzącej do źródełek na długości 167 m.
Branżowe firmy mogą składać oferty do 25 kwietnia 2022 r. do godziny 10:00.
Historia leskich źródełek sięga czasów sprzed I wojny światowej, kiedy to w Lesku powstało pierwsze ujęcie zmineralizowanych wód siarczanowych. Konsekwencją tego powstał karpacki punkt zdrojowy, a w latach międzywojennych wybudowano, nieistniejący już, mały zakład przyrodoleczniczy.
Pozostałością po tym miejscu jest zaciszny, urokliwy park z czteroma ocembrowanymi źródłami mineralnymi: „Jadwiga”, „Józef”, „Marcin” oraz „Mieczysław”.
![]() |
Powiat leski – powiat położony nad rzeką San w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego. W jego skład wchodzą gminy: Lesko, Baligród, Cisna, Olszanica, Solina i miasto Lesko – siedziba powiatu. Powiat leży w obszarze górskim Bieszczadów i Gór Sanocko- Turczańskich. Od wschodu graniczy z powiatem bieszczadzkim, od zachodu i północy z powiatem sanockim, a od południa ze Słowacją. Atrakcją turystyczną są m.in. liczne parki krajobrazowe. Gospodarczo powiat jest ukierunkowany na rolnictwo i przetwórstwo drzewne. Na jego terenie znajdują się trzy parki krajobrazowe: Ciśniańsko – Wetliński, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Na terenie gminy Cisna znajduje się piesze przejście graniczne na Słowację. |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola