Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

NCBR wspiera sektor leśno-drzewny. Konkurs WoodINN rozstrzygnięty

Data publikacji: 2017-09-02, Data modyfikacji: 2017-09-02
A A AWydrukDrukuj  
 
NCBR wspiera sektor leśno-drzewny. Konkurs WoodINN rozstrzygnięty

- NCBR informuje:

Branża leśno-drzewna zainwestuje w innowacje. Wsparcie NCBR uzyskały projekty mające na celu efektywne wykorzystanie surowców, minimalizację strat i poprawę jakości produktów sektora.

Polska jest światowym potentatem branży leśno-drzewnej. Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli nasz kraj jest szóstym producentem i czwartym eksporterem mebli na świecie. W sektorze meblarskim działa dziś ponad 25 tys. podmiotów. Nie dziwi zatem, że branża cały czas szuka możliwości dalszego rozwoju, coraz częściej w oparciu o innowacyjne technologie i projekty. Dlatego też, w odpowiedzi na inicjatywę konsorcjum WOODSTRATEG i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, zainicjowało program sektorowy WoodINN.

Branża leśno-drzewna jest dziś wizytówką polskiej gospodarki i przykładem umiejętnego wykorzystania ogromnego potencjału polskich przedsiębiorstw. To sukces, z którego jesteśmy dumni, ale pragnąc utrzymać ten korzystny trend, musimy wyjść naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom konsumentów na europejskich rynkach. Dlatego nie oglądając się na zagraniczną konkurencję, już dziś inwestujemy w projekty nowej generacji, opierające się na innowacyjnych technologiach i rozwiązaniach – mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. projekty dotyczące kastomizacji mebli, dostosowywania ich do wymagań i potrzeb użytkowników, podnoszenia funkcjonalności i ergonomii, a także projekty dotyczące technologii poprawy właściwości drewna i materiałów drewnopochodnych. Wszystkie nagrodzone projekty łączy dążenie do podniesienia efektywności wykorzystania surowca drzewnego, ograniczania strat na różnych etapach produkcji, podniesienia jakości, trwałości i bezpieczeństwa produktów.

Programy sektorowe, które prowadzimy dedykowane są poszczególnym branżom, ale tak naprawdę grono beneficjentów jest dużo szersze. Projekty branży leśno-drzewnej, które uzyskały dofinansowanie mają duży potencjał i szerokie możliwości zastosowania, również w innych sektorach. Oznacza to zatem korzyści nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla użytkowników końcowych korzystających z efektów ich prac – podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Jednym z takich projektów jest rozwój technologii i optymalizacja wytwarzania nanowłókien celulozowych (NFC) do celów specjalistycznych. Znajdują one zastosowanie w medycynie (produkcja opatrunków) i w branży chemicznej (indykatory), a dodatkowo, sposób ich produkcji, będzie przyjazny dla środowiska. Z kolei inny nagrodzony grantem projekt przewiduje produkcję elementów meblowych z wykorzystaniem druku cyfrowego, co pozwoli lepiej dostosowywać produkty do potrzeb zróżnicowanych klientów.

W pierwszym konkursie zgłoszono łącznie 19 wniosków o dofinansowanie. W wyniku oceny merytorycznej dofinansowanie uzyskało 12 projektów, po 6 zgłoszonych przez firmy z sektora MŚP i duże przedsiębiorstwa. Granty otrzymały 3 projekty z województwa mazowieckiego, po 2 z Wielkopolski, Małopolski i województwa zachodniopomorskiego, a po 1 – z województw łódzkiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Łączna kwota dofinansowania przekazywanego przez NCBR wyniesie prawie 37 mln zł.

Szczegółowe informacje o wynikach konkursu dostępne są na stronie NCBR.

Program sektorowy WoodINN jest jednym z 14 programów sektorowych NCBR realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (Działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R”).

NCBR, Źródło artykułu: Centrum Prasowe PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  herb leski

  Powiat leski – powiat położony nad rzeką San w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego. W jego skład wchodzą gminy: Lesko, Baligród, Cisna, Olszanica, Solina i miasto Lesko – siedziba powiatu. Powiat leży w obszarze górskim Bieszczadów i Gór Sanocko- Turczańskich. Od wschodu graniczy z powiatem bieszczadzkim, od zachodu i północy z powiatem sanockim, a od południa ze Słowacją.

  Atrakcją turystyczną są m.in. liczne parki krajobrazowe. Gospodarczo powiat jest ukierunkowany na rolnictwo i przetwórstwo drzewne. Na jego terenie znajdują się trzy parki krajobrazowe: Ciśniańsko – Wetliński, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Na terenie gminy Cisna znajduje się piesze przejście graniczne na Słowację.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola