Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Koncert muzyki barokowej w leskim kościele parafialnym.

Data publikacji: 2013-07-18, Data modyfikacji: 2013-07-22
A A AWydrukDrukuj  
 
W ramach II PODKARPACKIEJ LETNIEJ AKADEMII MUZYKI 14 lipca o godz. 18.30 w Kościele p/w NMP w Lesku odbył się Koncert Inauguracyjny w wykonaniu solistów i Karpackiej Orkiestry Barokowej. W programie zaprezentowano utwory sakralne polskich kompozytorów zachowane w zbiorach Biblioteki na Jasnej Górze: Msza B-dur M.J.Żebrowskiego oraz Nieszpory A.Dankowskiego. Kierownictwo artystyczne: Patrycja Domagalska-Kałuża.Wykonanie utworów polskich kompozytorów muzyki jasnogórskiej współfinansowano w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”. Celem programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje” jest zachęcenie polskich artystów wykonawców do sięgania po nowy rodzimy repertuar, zwłaszcza szczególnie słabo rozpowszechniony w życiu muzycznym, zarówno pod kątem chronologicznym, jak i stylistycznym. W ramach programu artyści po raz pierwszy włączali do swojego koncertowego repertuaru i prezentują publicznie dzieła wskazanych w danej edycji polskich kompozytorów. W III edycji programu wskazani twórcy to Józef Wieniawski, Witold Maliszewski oraz muzyka jasnogórska – kompozytorzy polscy.Spośród licznych utworów jasnogórskich w wykonaniu Karpackiej Orkiestry Barokowej usłyszeliśmy Mszę B-dur. Marcina Józefa Żebrowskiego - XVIII wiecznego kompozytora, skrzypka i pedagoga, który w latach 1748-1765 prowadził owocną działalność muzyczną w Kapeli oo.Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. W archiwum jasnogórskim zachowały się rękopisy 30 kompozycji: wokalno-nstrumentalnych (msze, nieszpory, magnificat, arie, duety) i instrumentalnych (sonaty pro processione). Utwory Żebrowskiego wykonywane były także poza Jasną Górą, a poza granicami kraju drukowano nawet jego utwory. Drugą kompozycją koncertu były Nieszpory (Vespers D-dur) Adalbertusa Dankowskiego – twórcy przełomu XVIII i XIX wieku (1760-1810). Kompozytor ten działał przede wszystkim w kapelach kościelnych Wielkopolski na czele z zespołem katedry gnieźnieńskiej, której był kapelmistrzem w latach 1787-1790. W sumie zachowało się prawie 200 jego rękopisów, w tym 13 na Jasnej Górze. Należał też do najczęściej kopiowanych twórców polskiej muzyki religijnej okresu wczesno klasycznego. Był też jednym z najwybitniejszych przedstawicieli symfonii wczesno-klasycznej w Polsce. W prezentowanych Nieszporach kompozytor opracował jedynie Psalm Dixit Dominus oraz kantyk Magnificat.

Pełna treść wiadomości na: http://www.bdk.lesko.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=597&Itemid=53
bdk.lesko.pl, Źródło artykułu: bdk.lesko.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  herb leski

  Powiat leski – powiat położony nad rzeką San w południowo-wschodniej części województwa podkarpackiego. W jego skład wchodzą gminy: Lesko, Baligród, Cisna, Olszanica, Solina i miasto Lesko – siedziba powiatu. Powiat leży w obszarze górskim Bieszczadów i Gór Sanocko- Turczańskich. Od wschodu graniczy z powiatem bieszczadzkim, od zachodu i północy z powiatem sanockim, a od południa ze Słowacją.

  Atrakcją turystyczną są m.in. liczne parki krajobrazowe. Gospodarczo powiat jest ukierunkowany na rolnictwo i przetwórstwo drzewne. Na jego terenie znajdują się trzy parki krajobrazowe: Ciśniańsko – Wetliński, Park Krajobrazowy Doliny Sanu oraz Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Na terenie gminy Cisna znajduje się piesze przejście graniczne na Słowację.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola